Albanian Bible

Jozueu 14

Jozueu

Return to Index

Chapter 15

1

  Pjesa qė iu dha me short fisit tė bijve tė Judės, simbas familjeve tė tyre, shtrihej deri nė kufirin e Edomit, nė shkretėtirėn e Tsinit, nė skajin jugor. 


2

  Kufiri i tyre jugor fillonte nė skajin e Detit tė Kripur, nga kepi qė drejtohet nė jug, 


3

  dhe zgjatej nė jug nė drejtim tė tė pėrpjetės sė Akrabimit, kalonte nėpėr Tsin, pastaj ngjitej nė drejtim tė Adarit dhe kthente nga ana e Karkaas; 


4

  kalonte pastaj nga Atsmoni dhe vazhdonte deri nė pėrruan e Egjiptit, dhe mbaronte nė det. "Ky do tė jetė", tha Jozueu, "kufiri juaj nė jug". 


5

  Kufiri nė lindje ishte Deti i Kripur deri nė grykėderdhjen e Jordanit. Kufiri verior fillonte me mėngėn e detit pranė grykėderdhjes sė Jordanit; 


6

  pastaj kufiri ngjitej nė drejtim tė Beth-Oglahut, kalonte nė veri tė Beth-Arabahut dhe ngjitej deri nė gurin e Bohanit, birit tė Rubenit. 


7

  Pastaj nga Lugina e Akorit kufiri ngjitej nė Debir, kthehej prapa nė veri nė drejtim tė Gilgalit, qė ndodhet pėrballė sė pėrpjetės tė Adumumit, nė jug tė luginės; pastaj kufiri kalonte nė ujėrat e En-Shemeshit dhe mbaronte nė En-Roguel. 


8

  Kufiri pas kėsaj ngjitej nėpėr luginėn e birit tė Hinonit deri te shpatet jugore tė qytetit tė Jebusejve (qė ėshtė Jeruzalemi). Pastaj kufiri ngjitej deri nė majėn e malit qė ndodhet pėrballė luginės sė Hinomit nė perėndim, qė mbetet nė skajin e luginės tė Refaimit nė veri. 


9

  Nga maja e malit kufiri shtrihej deri nė burimin e ujėrave tė Neftoahut, vazhdonte nė drejtim tė qyteteve tė malit Efron dhe pastaj kthente deri nė Baalah, qė ėshtė Kirjath-Jearimi. 


10

  Nga Baalahu kufiri kthente pastaj nė perėndim tė malit Seir, kalonte mbi faqen veriore tė malit Jearim (qė ėshtė Kesaloni), zbriste nė Beth-Shemesh dhe kalonte nėpėr Timah. 


11

  Pastaj kufiri arrinte anėn veriore tė Ekronit, kthente nga Shikroni, kalonte nėpėr malin e Baalahut, shtrihej deri nė Jabneel dhe mbaronte nė det. 


12

  Kufiri nė perėndim ishte Deti i Madh. Kėta ishin rreth e qark kufijtė e bijve tė Judės simbas familjeve tė tyre. 


13

  Kalebit, birit tė Jefunehut, Jozueu i dha njė pjesė nė mes tė bijve tė Judės, ashtu siē e kishte porositur Zoti; Kirjath-Arba, qė ėshtė Hebroni (Arba ishte ati i Anakut). 


14

  Dhe Kalebi dėboi qė andej tre djemtė e Anakut, Sheshain, Ahimanin dhe Talmain, pasardhės tė Anakut; 


15

  Qė kėtej ai u ngrit kundėr banorėve tė Debirit (qė mė parė quhej Kirjath-Sefer). 


16

  Dhe Kalebi tha: "Atij qė do tė sulmojė Kirjath-Seferin dhe do ta shtjerė nė dorė, unė do t`i jap pėr grua vajzėn time Aksah". 


17

  Atėherė Othnieli, bir i Kenazit, vėllai i Kalebit, e shtiu nė dorė, dhe Kalebi i dha pėr grua bijėn e tij Aksah. 


18

  Kur ajo erdhi tė banojė me tė, i mbushi mendjen Othnielit t`i kėrkonte atit tė saj njė fushė. Atėherė ajo zbriti nga gomari dhe Kalebi i tha: "Ēfarė do?". 


19

  Ajo iu pėrgjigj: "Mė bėj njė dhuratė; mbasi mė ke dhėnė tokė nė Negev, mė jep edhe burime ujore". Kėshtu ai i dhuroi burimet e sipėrme dhe burimet e poshtme. 


20

  Kjo qe trashėgimia e fisit tė bijve tė Judės, simbas familjeve tė tyre; 


21

  qytetet e vendosura nė skajin e fisit tė bijve tė Judės, nė drejtim tė kufirit tė Edomit, nė Negev ishin: Kabtseeli, Ederi dhe Jaguri, 


22

  Kinahu, Dimonahu, Adadahu, 


23

  Kadeshi, Hatsori, Ithnami, 


24

  Zifi, Telemi, Bealothi, 


25

  Hatsor-Hadattahu, Kerioth-Hetsroni (domethėnė nė Hatsori), 


26

  Amami, Shema, Moladahu, 


27

  Hatsar-Gadahu, Heshmoni, Beth-Peleti, 


28

  Hatsar-Shuali, Beer-Sheba, Bizjothjahu, 


29

  Baala, Ijimi, Etsemi, 


30

  Eltoladi, Kesili, Hormahu, 


31

  Tsiklagu, Madmanahu, Sansanahu, 


32

  Lebaothi, Shilhimi, Aini, Rimoni; gjithsej njėzet e nėntė qytete me fshatrat e tyre. 


33

  Nė ultėsirė: Eshaoli, Tsoreahu, Ashnahu, 


34

  Zanoahu, En-Ganimi, Tapuahu, Enami; 


35

  Jarmuthi, Adulami, Sosohu, Azekahu, 


36

  Shaaraimi, Adithaimi, Gederahu dhe Gederothaimi: katėrmbėdhjetė qytete me gjithė fshatrat e tyre; 


37

  Tsenani, Hadashahu, Migdal-Gadi, 


38

  Dileani, Mitspahu, Joktheeli, 


39

  Lakishi, Bokskathi, Egloni, 


40

  Kaboni, Lahmasi, Kitlishi, 


41

  Gederothi, Beth-Dagoni, Naamahu dhe Makedahu; gjashtėmbėdhjetė qytete me gjithė fshatrat e tyre; 


42

  Libnahu, Etheri, Ashani; 


43

  Jiftahu, Ashna, Netsibi; 


44

  Kejlahu, Akzibi dhe Mareshahu: nėntė qytete me fshatrat e tyre; 


45

  Ekroni me qytetet dhe fshatrat e tij; 


46

  nga Ekroni deri nė det, ēdo gjė qė ishte afėr Ashdotit me fshatrat e tyre; 


47

  Ashdoti me gjithė qytetet dhe fshatrat e tij; Gaza me qytetet dhe fshatrat e tij deri nė pėrroin e Egjiptit dhe nė detin e Madh me bregun e tij. 


48

  Nė zonėn malore: Shanoiri, Jatiri dhe Sokohu, 


49

  Danahu, Kirjath-Sanahu, domethėnė Debiri, 


50

  Anabi, Esthemothi, Animi, 


51

  Gosheni, Holoni dhe Gilohu: njėmbėdhjetė qytete bashkė me fshatrat e tyre; 


52

  Arabi, Dumahu, Esheani, 


53

  Janumi, Beth-Tapuahu, Afekahu, 


54

  Humtahu, Kirjath-Arba (domethėnė Hebroni) dhe Tsiori: nėntė qytete me gjithė fshatrat e tyre; 


55

  Maoni, Karmeli, Zifi dhe Jutahu, 


56

  Jizreeli, Jokdeami, Zanoahu, 


57

  Kaini, Gibeahu dhe Timnahu: dhjetė qytete me fshatrat e tyre; 


58

  Halhuli, Beth-Tsuri, Gedori, 


59

  Maarathi, Beth-Anothi dhe Eltekoni: gjashtė qytete me fshatrat e tyre; 


60

  Kirjath-Baal (domethėnė Kirjath-Jearimi) dhe Rabahu: dy qytete bashkė me fshatrat e tyre. 


61

  Nė shkretėtirė: Beth-Arabahu, Midini, Sekakahu, 


62

  Nibshani, qyteti i kripės dhe Engedi: gjashtė qytete me fshatrat e tyre. 


63

  Pėrsa u pėrket Jebusejve qė banonin nė Jeruzalem, bijtė e Judės nuk mundėn t`i dėbojnė; kėshtu qė Jebusejtė kanė banuar nė Jeruzalem bashkė me bijtė e Judės deri nė ditėn e sotme. 


Jozueu 16

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: