Albanian Bible

Psalmet 59

Psalmet

Return to Index

Chapter 60

1

  O Perėndi, ti na ke prapsur, na ke shpėrndarė, je zemėruar; tani na rivendos. 


2

  Ti ke bėrė qė tė dridhet toka, e ke ēarė; shėro thyerjet e saj, sepse ajo lėkundet. 


3

  Ti e ke ngarkuar popullin tėnd me gjėra tė rėnda; na ke dhėnė tė pimė verė qė tė trullos. 


4

  Por tani u ke dhėnė atyre qė tė kanė frikė njė flamur, qė ta ngrenė nė favor tė sė vėrtetės. (Sela) 


5

  Shpėto me dorėn tėnde tė djathtė dhe pėrgjigjmu, me qėllim qė ata qė ti i do tė ēlirohen. 


6

  Perėndia ka folur nė shenjtėrinė e tij: "Unė do tė triumfoj, do tė ndaj Sikemin dhe do tė mas luginėn e Sukothit. 


7

  Imi ėshtė Galaadi, imi ėshtė Manasi, Efraimi ėshtė forca e kokės sime, Juda ėshtė ligjėvėnėsi im; 


8

  Moabi ėshtė legeni nė tė cilin lahem; mbi Edomin do tė hedh sandalin tim; mbi Filistejtė do tė ngre britma fitoreje". 


9

  Kush do tė mė ēojė nė qytetin e fortė? Kush do tė mė ēojė deri nė Edom? 


10

  A nuk do tė jesh pikėrisht ti, o Perėndi, qė na ke prapsur? Nuk do tė dalėsh mė, o Perėndi, me ushtritė tona? 


11

  Na ndihmo kundėr armikut, sepse ėshtė e kotė ndihma e njeriut. 


12

  Me Perėndinė do tė kryejmė trimėri, dhe ai do tė shkelė armiqtė tanė. 


Psalmet 61

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: