Albanian Bible

Psalmet 90

Psalmet

Return to Index

Chapter 91

1

  Kush banon nė strehėn e Shumė tė Lartit, pushon nė hijen e tė Plotfuqishmit. 


2

  Unė i them Zotit: "Ti je streha ime dhe kėshtjella ime, Perėndia im, tė cilit i besoj". 


3

  Me siguri ai do tė tė ēlirojė nga laku i gjuetarit tė shpendėve dhe nga murtaja vdekjeprurėse. 


4

  Ai do tė tė mbulojė me pendėt e tij dhe do tė gjesh strehė nėn krahėt e tij; besnikėria e tij do tė tė shėrbejė si mburojė dhe parzmore. 


5

  Ti nuk do tė kesh frikė nga tmerri i natės, sa nga shigjeta qė fluturon ditėn, 


6

  as nga murtaja qė endet nė terr, as nga shfarosja qė bėn kėrdinė nė mesditė. 


7

  Njė mijė do tė bien nė krahun tėnd dhe dhjetė mijė nė tė djathtėn tėnde, por aty nuk do tė tė afrohet. 


8

  Mjafton qė ti tė kėqyrėsh me sytė e ty dhe do tė shikosh shpėrblimin e tė pabesėve. 


9

  Duke qenė se ke thėnė: "O Zot, ti je streha ime, dhe e ke bėrė Shumė tė Lartin strehėn tėnde, 


10

  nuk do tė tė gjejė asnjė e keqe, asnjė plagė nuk do t`i afrohet ēadrės sate. 


11

  Sepse ai do tė urdhėroi Engjėjt e tij tė tė ruajnė nė tė gjitha rrugėt e tua. 


12

  Ata do tė tė mbajnė nė duart e tyre, me qėllim qė kėmba jote tė mos pengohet nga ndonjė gur. 


13

  Ti do tė ecėsh mbi luanin dhe gjarpėrin helmues, do tė shkelėsh luanin e vogėl dhe kuēedrėn. 


14

  Duke qenė se ai ka vėnė mbi mua dashurinė e tij, unė do ta ēliroj dhe do ta ēoj lart nė vend tė sigurt, sepse ai njeh emrin tim. 


15

  Ai do tė mė kėrkojė dhe unė do t`i pėrgjigjem; do tė jem me tė nė fatkeqėsi; do ta ēliroj dhe do ta pėrlėvdoj. 


16

  Do ta ngop me jetė tė gjatė dhe do t`i tregoj shpėtimin tim. 


Psalmet 92

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: